SPOR VE ÜROLOJİ

SPOR VE ÜROLOJİK HASTALIKLAR

Bilinçli spor yapmanın vücudumuza sonsuz yarar sağladığı ve hastalıkların tedavisinde “her reçetede olması gereken ilaç “gibi olduğu unutulmamalıdır.Koşmak, yaşam süresini uzatmak için en etkili egzersizdir diye söze başlamak yanlış olmaz.

Egzersiz tüm organlarımız için faydalıdır ve faydaları gerçekten saymakla bitmez. Sporun genel yararlarını aşağıdaki gibi özetle nebilir.

Sporun Yararları

 1. Kalbin düzgün ve verimli çalışmasını sağlar.
 2. Damarlarda NO yapımı artar,Tansiyon yükselmesi engelle nir,Kan dolaşımını artar.
 3. Oksijen taşınması artar.
 4. Damarların artmasını sağlayarak kaslara oksijen iletimini artırır.
 5. Kas gücünü ve dayanıklığını artırır.
 6. Daha iyi bir uyku düzeni .
 7. Stres azaltır.
 8. İyi bir ruh hali oluşumu.
 9. Artan benlik saygısı.
 10. Öğrenme kapasitesini artışı.
 11. Yara ve hastalıkların iyileşme süresi kısalır.
 12. Rahat ve güçlü solunum yapar
 13. Fazla kalorileri yakar ve yakma kapasitesi artar dolayısıyla iyi bir vücut şekli sağlar.
 14. Vucut için detokstur.
 15. İmmün sistemi geliştirir.
 16. Kanser riskini azaltır.
 17. Kronik hastalıkları önler.
 18. Viral hastalıkları önler.
 19. Sindirimi ve boşaltımı kolaylaştırır.
 20. Kemiklerde sağlamlık artar.

 

 1. Koşan veya yürüyen insanlar ister obes,ister diyabetli isterse de alkolik olsunlar diğer insanlara göre 3 yıl daha uzun ömürlü oldukları araştırmalara göre saptanmıştır.Diğer sporların hiçbiri insan ömrü üzerinde bu denli etkiye sahip değildi.Günlük beş dakika koşmak bile ömrü uzatmaktadır. Ölüm riskini ise %40,kalp krizini %16 oranında azaltmaktadır.Haftada 2 saat 40 yıl süresince koşanların ömürlerinin 3.2 yıl uzadığı hesaplan maktadır.Bir başka deyişle 1 dk spor ömrü 1.5 dakika uzatabilmektedir.
 1. Belleği Artırma formülü:Çalış+Bekle+Sonra Egzersiz Yap . Öğrenme süreci, bilinmeyen bilginin edinilmesinden fazlası nı gerektirir. Yeni bilgi veya nasil olduğunu biliyorum olgusu ,uzun süreli bellekte birleştirilmeli ve güvenli bir şekilde saklanmalıdır.Zihinsel tekrarlama elbette bunu yapmanın bir yoludur. Ancak bilimsel kanıtlar  fiziksel egsersizin de bu süreçte önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Uyku, örneğin, belleği güçlendirir. Ve son deneyler, fareler yeni bir beceri edinerek koşu tekerlekleri üzerinde koştuk larında, hareketsiz kemirgenlerden çok daha iyi öğrendiklerini gösteriyor. Egzersiz, bedendeki ve beyindeki  zihinsel işlevle ilişkili biyokimyasalların üretimini artırıyor gibi görünmektedir.

 

“Uzun süreli hafıza sadece yeni şeyler öğrendiğinizde olan lardan etkilenmez,”, “ayrıca yeni bilgiler stabilize edilmesi ve beyninize entegre olması, saatler ve günler sonra gerçekle şen süreçleri de içermektedir.

Buradan da “Sağlam kafa sağlam vucutta bulunur” önerme sinin ne kadar doğru olduğunu görmekteyiz.

Bizim amacımız “sporun genel yararlarından çok ürolojik hastalıklarda da sağlığımıza katkıda bulunuyor mu?”sorusunun cevabını bulmaktır.

 • Böbrek hastalıklarının önlenmesinde;Günde 1 saat spor ve yeteri kadar su içmek (10-15 bardak su,ortalama 70 kg insan için) taş oluşumunu önlemekte ve oluşan kum ya da küçük taşların (4 mm den küçük) kolaylıkla düşmesi sağlan maktadır.Ayrıca spor böbreğin verimli çalışmasını te min etketedir.
 • Cinsel PerfomansTedavide;
 •  Cinsel stresin azalması ve cinsel performansın artma sında saatlik yürüyüş ve koşma egsersizlerin den yara rlanılmaktadır.
 •  Kegel egsersizi; Özel sportif çalışma şeklidir.Arnold Kegel (1894-1981), kadınların pelvik taban kaslarının doğumla zayıflatıldığını belirten Amerikalı bir jinekolog dur. Pelvik taban, pelvisin ön tarafından kuyruk soku muna kadar uzanan bir “hamak” gibi hareket eden bir grup kastır.

 

Mesane, bağırsak ve rahimi desteklemekle sorumludur. Bu kaslar zayıfladığında, kadınlarda idrar kaçırma vajinada duyu kaybı ve hatta vajinal organ sarkmaları (prolapsus) görülebilir.Örnek;Sistosel,rektosel gibi.

Kegel Egsersizleri kadında;

 • Pelvik taban kasını (apış arası)güçlendirir.
 • Kan akımı ve sinirleri güçlendirir.
 • Vajen kaslarını güçlendirerek vajen sağlığpını artırır.
 • Menopozda vajinal kasları geliştirir ve vajinal kayganlaş mayı sağlar.
 • İdrar ve gaita kaçırmayı önler.
 • Kadının rahat doğum yapmasını sağlar.
 • Kadın ve erkekte seksüel performansı geliştirir.

Kegel Egsersizleri erkekte de cinsel performansı artırdığı gibi,idrar ve gaita kaçırmasının tedavisinde kullanılır.Kronik prostatit tedavisinde prostatın verimli çalışması , ağrıların gi derilmesinde oldukça yararlıdır.

Kegel exersizi elektronik cihazlarla(TENS;Trans Epidermal Nerve Stimulations) da yaptırılır, biz bu uygulamaya ePUT (elektronik Pelvik Taban Kasları Uyarım Testi) adını veri yoruz.Bu konu sitemizde ayrı bir bölümde genişçe ince lenmiştir /Bkz,ayrıntılı bilgi için).

 • Erkekte prostatit tedavisinde
 • Pelvik ağrıların azaltılmasında
 • İdrar ve gaita kaçırmasının önlenmesinde
 • Kadın ve erkekte seksüel performansı geliştirilmesinde

Kegel exersizleri başarıyla kullanılmaktadır.

 

 

 

 

admin